wtorek, 5 kwietnia 2016

Porady: Aplikacja Au Pair - Zdjęcia/Tips: Au Pair Application - Photos

Słyszeliście o przypadkach, kiedy Au Pair mówi, że nigdy więcej się już w coś takiego nie wpakuje? Tak, ja też. I właśnie z okazji, że wreszcie mój room do Norwegii został otwarty, postanowiłam podzielić się z Wami moimi doświadczeniami i wiedzą.
Have you heard about cases when Au Pair says she is not gonna be an Au Pair ever in her life? Yes, so did I. And using the opportunity that my room for Norway was just opened I decided to share with you my knowledge and experiences.

To co za chwilę przeczytasz może zabrzmieć okrutnie, ale w otaczającej nas rzeczywistości każdy próbuje trochę kreować siebie i siebie sprzedać. Każdy ma odrobinę z kameleona, który przystosowuje się do sytuacji i ludzi. Zdjęcia które tu zobaczycie mogą się kłócić z obrazem, jaki sobie na mój temat wyrobiliście, jakkolwiek... Tak, to ja. Ja z różnych etapów na mojej długiej, pokręconej i wyboistej drodze do samej siebie (mamo, tato... wiem, że niektórych rzeczy sobie nawet nie wyobrażaliście) i dzięki nim mogę Wam podpowiedzieć, czego na pewno nie chcecie zamieszczać w swojej aplikacji na Au Pair.
What are you going to read now may sound cruel, but in te reality we are surrounded with everybody tries to create him or herself to be sold'. Everybody has inside a little bit of a chameleon which can adjust to the situation ans people. The photos you are going to see here may be in opposite to what you know about me, however... Yes, that is me. Me from different moments on my long, full of turns and bumps way to myself (mom, dad... I know there are things even you would not dare to imagine), but thanks to them now I can give you clues what you really do not want to put in your Au Pair application.

Wiem, wiem. Są pewnie dużo ważniejsze merytorycznie rzeczy, które powinnaś zamieścić w swojej aplikacji, jednak nasz świat tak działa, że najbardziej przemawiają do nas elementy wizualne. To na podstawie pierwszego wrażenia wyciągamy wnioski, nadajemy etykietki i... czasem skreślamy drugiego człowieka. Nie wiem, dlaczego się zdecydowałaś na wyjazd jako Au Pair, bo powodów może być dużo,  ani do jakiego kraju jedziesz - tych jest chyba jeszcze więcej. To wszystko nie jest jednak ważne, bo host rodzinki zawsze szukają kogoś o specyficznych cechach, kogoś, komu mogą powierzyć ich dzieci. I ile jest Au Pair, tyle jest też rodzin, więc się nie martw, też kogoś znajdziesz.
I am aware there are things way more important essentially which you should include in your application, but our world puts a lot of pressure for visual elements. Basing on first impression we make conclusions, put labels and... sometimes even cross someone out. I do not know what is your particular reason to become an Au Pair, because there is thousands of them, neither the country you want to go - there is even more of them. This is not important right now anyway, because host families have preferences for certain people, for someone they can trust their children to. And there is as many Au Pairs as families, so do not worry, you are going to find one for yourself!

1. Zdjęcie Profilowe
1. Profile Photo
Słyszałaś/eś o czymś takim jak Tinder? Ja też. Przez jakiś czas, chyba pół roku, nawet byłam dosyć aktywnym użytkownikiem. Nie, tinderowe fociszcza nie przejdą. Za żadne skarby. Pamiętaj, że przyszła rodzina oceni Cię na podstawie tego zdjęcia, to Twoja wizytówka. Uśmiechnij się, pomyśl o czymś słodkim i kochanym co w bardzo ciepły sposób rozgrzewa Twoje serducho i... strzel selfie. Tutaj nie chodzi o to, żeby wyglądać pięknie tylko kochająco i jak ktoś, kto jest godny zaufania. Szczerze, wydaje mi się, że im brzydziej wyglądasz tym większe masz szanse. Niektóre host mamy potrafią być dosyć zaborcze i zazdrosne... I pamiętaj o uśmiechu! Duży, szczery uśmiech! Zdjęcia paszportowe odpadają.
Are you familiar with Tinder? Me too. There was time, something around half of a year, when I even became a user of it. Nope, trust me, your beautiful Tinder photo will not work here. Not even for a second. Remember that is the first clue about you a host family gets. Smile, think about something lovely, fuzzy and sweet which warms up your heart in a cute way and... take that selfie. It is not to look beautiful but loving, as someone who is trustworthy. Frankly speaking, I would say the more ugly you look, the better chances you have. Some host moms are quite paranoiac and jealous... And remember the smile! Big honest smile! Passport photo will not do!


2. Zdjęcia z Dziećmi
2. Photos With Children
Bo przecież po to tam jedziesz - żeby opiekować się dziećmi. Nie ważne jaki jest Twój motyw główny, dzieci staną się znaczącą częścią Twojego życia i prawdopodobnie głównym tematem rozmów ze znajomymi. Potencjalna rodzina będzie szukała kogoś, kto wprost uwielbia czas z młodymi, dlatego większość zdjęć powinna być z dziećmi. I znowu na pierwszy plan powinna wysunąć się Twoja radosna i kochająca osobowość. Nie, zapomnij o tej super fotce na której Twoje ulubione piwo gra główną rolę. Dzieci, dzieci i jeszcze raz dzieci!
Because that is the main reason you are going there - to take care of children. It does not matter what is your main reason, children will become the main part of your life and main topic of conversations with people around. Future host family is looking for someone who likes spending time with little ones, that is why most of your pictures should be with children. Here again they should see your smiling face and cheerful spirit. Nope, do not post that photo where your favorite beer is in the center of attention. Children, children and once again children!
3. Zdjęcia z Rodziną/Przyjaciółmi
3. Photos With Family/ Friends
Wiem, że w Twoim życiu zrobiłeś niejedną szalenie fantastyczną rzecz w towarzystwie przyjaciół, że przeżyliście tyle epickich przygód ile tylko można sobie wyobrazić, i tak... pamiętasz tę imprezę której nie pamiętasz ale każdy opowiada o niej legendy? Też mi się zdarzało, jakkolwiek Twoja przyszła host rodzina może nie chcieć wiedzieć o tej części Twojego życia. Wręcz przeciwnie, chcieliby wierzyć, że jesteś najbardziej odpowiedzialną i godną zaufania osobą na świecie. Pozwól im na to. Przygotuj jakieś zdjęcia z wydarzeń kulturalnych/kulturowych, może coś z Twojego wolontariatu w lokalnej społeczności czy jakiegokolwiek innego wydarzenia z serii tych grzecznych, kościelnych na które przez pomyłkę wybrałeś się ze znajomymi. Przydałyby się też jakieś zdjęcia z rodziną, ponieważ w tym momencie jesteś najbardziej na świecie zorientowana na rodzinę osobą. Przynajmniej na najbliższe 3, 6, 12 czy na ile tam miesięcy zdecydowałaś/eś się zostać Au Pair. Każdy ma tą nieodpowiedzialną iskierkę w sobie, nie martw się. W każdym razie teraz skupiamy się na tym, co w Tobie najlepsze!
I know you have probably done crazy amazing things with your friends, you have been through epic adventures, and yes... do you remember that party you do not really remember but everybody tells stories about? I have been there, too. But that is nothing your future host family wants to be aware of. They would like to think you are the most responsible and trustful person in the world, so let it be so. Prepare some photos from cultural events, some volunteering in local community, maybe another polite kind of event you had been to with your friends. And some photos with your family, because you are definitely the most family oriented person ever. At least for next 3, 6, 12 or for how many months are you going to stay as an Au Pair. Everybody has that irresponsible part inside, do not worry. We just want them to focus on good.

4. Twoje Hobby i Zainteresowania
4. Your Hobby & Interests
Uważasz się za najlepszego gangnam style tancerze w dzielnicy (tak, to jest właśnie to, co robię z szalonym wyrazem twarzy na zdjęciu po prawej stronie)? Zapomnij o tym na moment. Teraz ważniejsze jest dla Ciebie łazikowanie po górach (zdjęcie po lewej - z trzema innymi niesamowitymi Au Pair, które poznałam w Stanach). Granie w te wszystkie pijackie gry po hotelowych/akademikowych pokojach lepiej zastąpić czymś w stylu lekcji origami. Poważnie. Wierzę, że masz w swoim życiu rzeczy o których warto opowiedzieć innym i które sprawią, że inni będą Cię podziwiać. Wydaje Ci się że Twoja miłość do szachów jest nudna? Mnie nie. Prawdopodobnie Twojej przyszłej rodzinie również się nie wyda. Może oni właśnie szukają kogoś, kto nie jest typem na picie, imprezowanie i inne szalone rzeczy. Lubisz spacery z psem? Dodaj zdjęcie. Lubisz gotować - znajdź fotkę z tej kolacji, którą ostatnio przygotowałaś/eś dla rodziny. Nawet jeśli nie wyglądasz dobrze, prawdopodobnie wyglądasz uroczo i o to właśnie chodzi. Bądź kreatywna/y! I bądź najbardziej piękną wersją samej/go siebie!
You are the best gangnam style dancer in the hood (yes, that is what I am dancing with crazy face in the photo on the right side)? Forget about it for a moment. Now your passion are long hikes in the mountains (photo on left - with three another amazing Au Pairs I met in the USA). Playing drinking games in a hotel/dorm room should be replaced with some origami classes. Seriously. I believe you have something in your life which is good to talk about and will make people admire you. You think your love for chess is boring? I do not. And so does not your future host family. They may be looking for a person who is not that much into all that drinking-partying-crazy stuff. You like long walks with your dog? Post a photo. You like cooking - find the one from last dinner you were making for your family. Even if you do not look pretty, you probably look lovely, and that what it is all about. Get creative! And be the most beautiful version of yourself.

Ostatnie Wskazówki: 
Pamiętaj, że zdjęcia muszą być dobrej jakości, jasne i kolorowe. Uśmiechnij się! Pokaż swoją buzię z przodu. Zapomnij o zdjęciach z wakacji na wybrzeżu, basenu czy imprezy. Jeśli zdecydowałaś/eś się przygotować sesję zdjęciową specjalnie do aplikacji, pamiętaj o przygotowaniu różnych kompletów ubrań żebyś nie wyglądał/a tak samo na każdym zdjęciu. I bądź szczery/a! Nasz mózg jest tak skonstruowany, że potrafi wykryć nieszczery uśmiech!
Last Tips:
Remember for the photos to be good quality, with enough light and in color. Smile! And you need to be visible en face. Forget about photos from the summer on the coast, swimming pool or a party. If you decided to take photos especially for your application, prepare few outfits so you do not look the same on every photo. And be honest! Our brain is able to spot insincere smile!

Tak, wiem, że bardzo Ci zależy na zostaniu Au Pair i jesteś gotowy/a zrobić wszystko, ale! Nie próbuj opowiadać o sobie rzeczy, które nie są prawdziwe. Spójrz do środka, zapytaj co jest prawdziwe i użyj na swoją korzyść to, co znajdziesz. Nie próbuj wymyślać cech i pasji, których nie posiadasz, kłamstwo ma krótkie nogi. Wyjdziesz tylko na osobę nie wartą zaufania, a host rodzina chce czegoś wręcz przeciwnego. Ciężko jest spamiętać wszystkie kłamstwa. W porządku jest bycie yin i yang, szalonym i spokojnym, w porządku jest bycie całym wszechświatem zaklętym w ciele. To wcale nie czyni Cię kimś mniej wartym uwagi. Sztuką jednak jest skierowanie uwagi innych na to, co w Tobie najlepszego. Trochę jak z randkowaniem na początku - oboje partnerzy są sobą tak zafascynowani, że te małe irytujące rzeczy zostają pominięte. Przynajmniej dopóki jesteśmy gotowi stawić im czoła. Ale o tym, dlaczego szukanie idealnej rodziny wygląda trochę jak szukanie idealnego partnera napiszę innym razem.
Yes, I know you really want to be an Au Pair, and you are ready to do anything, but! Do not create things about yourself which are not true. Look for what is real inside you and use it for your advantage. If you try to fake qualities and hobbies you do not have, sooner or later it is going to come out. Then you will look like someone not worth trusting, and host families want trust worth person in their household. It is hard to keep up with lies. It is fine that you are both, yin and yang, crazy and peaceful. And it does not make you any less worth attention person. The thing is just to put the light on what is best in you. Kinda like with romantic phase in relationship - we are so amazed with our partner that small things just pass by unnoticed. Until we are ready to face them. But why looking for perfect host family looks a lot like dating portal I will tell you another time.

P.S. Specjalne podziękowania do Artura, przyjaciela z czasów licealnych, za te wszystkie szalone momenty kiedy wszyscy dokoła brali nas za stare dobre małżeństwo. Oby więcej takich chwil w naszych życiach! (;
P.S. Big thanks to Artur, great friend since high school times, for all those crazy moments when all people around us were thinking we are an old couple. I wish us more of that! (; 

Reszta fotografii, które zamieściłam w swojej aplikacji na Au Pair w Norwegii:
The rest of the photos which got into my application for Au Pair in Norway: